ביום שישי האחרון במהלך יום הצילומים השנתי של משפחת המלוכה, נשאל מלך הולנד בראש ובראשונה על עתיד הכרכרה המוזהבת שלו.
מדוע בימים הדרמטיים שעוברים עלינו, מתעניינת התקשרות ההולנדית דווקא במרכבה?

הכרכרה המפוארת שנבנתה במאה ה-19, מצופה זהב ועטורה בציורים מרהיבים, ניתנה כמתנה למלכה וילהלמינה מאנשי אמסטרדם שאף מימנו את בנייתה מתרומות.
התרומה הייתה הן של כסף והן של עבודה, יותר מ-1,200 בעלי מלאכה עבדו על הבנייה שארכה יותר משנתיים. המלכה וילהלמינה, שמחה בה, נסעה ונסעה, עד שברחה במלחמת העולם השנייה עם שאר בני המלוכה לאנגליה והשאירה אותה בהולנד. לפי מסורת עממית הוחבאה הכרכרה במהלך המלחמה בתוך מתבן קש, אך אין סימוכין רשמיים לכך. מכל מקום, וב-70 השנים שחלפו מאז, המשפחה המשיכה להשתמש בה אך ורק ביום הנסיך.

כמו שנהוג בהולנד, גם בית המלוכה הוא צנוע ולא מנקר עיניים. למרות שמשפחת המלוכה היא אחת העשירות בהולנד ואולי בעולם, בני המלוכה ההולנדים מתלבשים ביומיום בבגדים מזארה ו-H&M, הילדים הולכים לחינוך ציבורי, והמלכה אפילו הייתה מעורבת בתאונת דרכים קטנה כשנהגה בעצמה ביציאה מהארמון.

יום אחד בשנה הוא אחר – יום הנסיך. ביום הזה, כבר מאות בשנים, יום שלישי השלישי בכל ספטמבר, מתלבש המלך בבגדי מלכות רשמיים, על ירכו מונחת חרב, לצדו המלכה בשמלה ובכובע מפוארים, והם עולים בגאון לכרכרה המוזהבת, כרכרה מפוארת רתומה ל-8 סוסים אותם מלווים אנשים לבושים בבגדי שרד כחולים. כל הפמליה המלכותית הזו עוברת ברחובות העיר האג, עד שמגיעה לאולם האבירים. באולם האבירים צועד המלך על שטיח אדום, מתיישב בנחת בכיסא המפואר שלו, פותח מזוודה קטנה ומוציא ממנה ניירות אותם יקריא לכל חברי הפרלמנט ומכובדים אחרים.
על הניירות כתוב לא אחרת מאשר…תקציב המדינה לשנה הקרובה! (מה שמראה לנו לאיזה פן חברתי נותנים חשיבות עליונה בהולנד).

ולמה אם כן נדרש המלך באמצע 2020 לסוגית הכרכרה המפוארת שמשמשת אותו פעם בשנה ורק כדי להגיע לאולם האבירים? התשובה היא ג'ורג' פלויד או התנועה, שבינתיים הפכה לעולמית, black life matters.
על אחד הפאנלים מתוך ארבעה המקיפים את המרכבה מצוירות תמונות מהקולוניות לשעבר של הולנד- סורינאם והאיים האנטילים. אלו דימויים מטרידים של עבדות והשפלה.
כמו בהרבה מקומות אחרים בעולם בהם בוחנים מחדש את הדימויים והיצירות של העבר האירופי- קולוניאלי, רבים מההולנדים חשים שדימויים כאלו כבר לא הולמים את התקופה ולא אמורים להראות בספירה הציבורית. הכרכרה המוזהבת עוברת בימים אלו שיחזור ונשמעים קולות לא מעטים הקוראים להחליף את הפאנלים בצידה או לכל הפחות לא להשתמש בה יותר לאירוע הרשמי.

והמלך? המלך אמר שהוא שומע את הקולות. שהוא מקשיב להם. שחזור הכרכרה יחזיר אותה לצורתה המקורית שלא תשונה, ואז…אז נראה… בינתיים אפשר גם להזכיר לו שממילא התהלוכה מבוטלת השנה בגלל הקורונה, אז יש לו עוד שנה וחודשיים להמשיך ולהרהר.