מבוסס על כתבה של נורמן שרמן

טיול מיוחד זה יקח אתכם צפונה מאמסטרדם למסע ברכבת קיטור, שייט על ימת האייסל וסיור בכפר עתיק על גדות הים הדרומי (זאודר זיי)
אמסטרדם-הורן-מיידמבליק

סיור היסטורי זה מתחיל בעיירה הורן במוזיאון לרכבות קיטור. לכשתגיעו תזהו את המקום על ידי ארובת העשן וריחו החריף של הפחם הבוער. זהו סימן שאתם עומדים לצעוד לאחור במנהרת הזמן. במוזיאון תלמדו אודות רכבות הקיטור בהולנד משנת 1879 ועד 1966. כאן תראו כיצד ריכזו, שיחזרו והפעילו את הרכבות. האטרקציה המרכזית שמציע המוזיאון היא נסיעה ברכבת קיטור משנות ה-20 מהעיירה הורן ועד הנמל הציורי בעיירה מיידמבליק.
יש לתכנן את הסיור כך שתגיעו להורן בזמן לעלות על רכבת הקיטור היוצאת בשעה 11:00. זוהי הרכבת היחידה, כך שאם תאחרו – פיספסתם! בחודש ספטמבר הרכבת יוצאת בכל יום מלבד יום ב'. ללוח הזמנים בשאר ימות השנה אנא בידקו את אתר המוזיאון
www.museumstoomtram.nl

על מנת להגיע להורן עליכם לעלות על רכבת מודרנית באמסטרדם. כשתגיעו להורן תעברו את הגשר להולכי הרגל מעל מסילת הברזל וכבר היגעתם למוזיאון. הנסיעה ברכבת מאמסטרדם להורן עורכת כ-45 דקות. מומלץ לצאת מאמסטרדם בשעה 9:30. כך יהיה לכם מספיק זמן לקנות כרטיסים לרכבת הקיטור, לראות את נהג הקיטור בעבודתו ולהצטרף לסדנא בה תראו את עבודות השיחזור של הקטרים והקרונות בשלבים שונים. מחיר הסיור הכולל נסיעה ברכבת, שייט וביקור במוזיאון הזאודר זיי הוא 20€ למבוגר ו-15€ לילדים גילאי 4 עד 12. מתחת לגיל 4 הכניסה חינם. אפשר לקנות כרטיס משפחתי ב-62.50€
השייט למיידמבליק נערך בסירה עתיקה משופצת עם אווירה מיוחדת עתיקה ונמשך כשעה וחצי. רכבת הקיטור עוצרת למשך עשר דקות בעיירה ווגנום-ניביקסוואוד* ובאפשרותכם לנצל זמן זה להסתובב בתחנת הרכבת העתיקה. במשך הנסיעה ברכבת אפשר להסתובב במסדרון וליצפות בנוף וגם להנות ממשקאות המוגשים מעגלת שירות העוברת בין הקרונות. מכל מקום, מובן שתראו פרות במרעה, ציפורי מים רבות ומדי פעם חקלאים העובדים בשדות.
פיקניק על סיפון ה-מ.ס. פריזלנד**

ממיידמבליק לאינקהויזן

לאחר שתגיעו למיידמבליק, תוכלו להסתובב למשך שעה ברחובות העיירה החביבה הזו. אך שימו לב למיקומה של האניה מ.ס.פריזלנד** בטרם תעזבו את תחנת הרכבת. האוניה יוצאת בשעה 1:30.
אם אתם רעבים אפשר לחטוף משהו באחד מבתי הקפה. אך שווה להמתין לפיקניק על סיפון האוניה. אפשר להביא ארוחה ארוזה מהבית או לקנות מצרכים במכולת במיידמבליק הנמצאת ברחוב הראשי מצד שמאל. אפשר גם לקנות אוכל באוניה עצמה. עם קצת מזל, תוכלו לשבת על הסיפון ולהנות מהשמש ההולנדית.

ביקור במוזיאון זאודר זיי

מאינקהויזן לאמסטרדם

תרדו מהאוניה בתחנה הראשונה שם נמצא המוזיאון. מוזיאון זה מספר על החיים על גדות הזאודר זיי לפני כ-100 שנים, ובטרם נבנה הסכר הסוגר בשנת 1932. סכר זה הפך את הזאודר זיי לימת מים מתוקים הנקראת כיום אייזל מיר. סכר זה, האפסלויטדייק, עזר בייבוש הים ובהקמת הפרובינציה החדשה משנות ה- 60 – פלבולנד ששיטחה כ-900 קמ'ר. בעקבות בניית הסכר ויצירת הפולדר החדש נמנעו השיטפונות אך גם צורת החיים, שהתבססה בעיקר על דייג, הגיעה אל קיצה. המוזיאון משחזר את החיים בכפרי הדייגים ההולנדים לפני שנת 1932 ומסביר כיצד השתנה אורח החיים מאז.

לאחר שתכנסו למוזיאון ותקבלו מפה, טיילו בכפר הדייגים, היכנסו אל תוך הבתים וצפו בצוות העוסק באומנויות שונות מתקופה זו. בין היתר הם מדגימים ייצור חבלים, עישון דגים (אפשר לקנות דגים המעושנים בשיטה העתיקה), מייצרים מטאטאים לצורך ניקוי הסביבה. אם אתם מתעניינים במוזיקה, מקהלת הזאודר זיי מופיעה בכל יום ראשון בספטמבר ואוקטובר.

החלק הפנימי של המוזיאון, הנמצא כ-5 דקות הליכה מהחלק הפתוח, מכיל אולם הנמצא בבטן האוניה ובו מוצגות אוניות שונות ויצירות אומנות. בחודש אוקטובר 2012 תוצג תערוכה בנושא "צבע המים".

על מנת להגיע לתחנת הרכבת של אינקהויזן מהמוזאון, עליכם ללכת כ-15 דקות לאורך המים ודרך העיירה הציורית אינקהויזן. לאורך הדרך ישנם תמרורים המורים על תחנת הרכבת, אך אפשר לקבל הסבר גם מעובדי המוזיאון.

מאינקהויזן קחו רכבת ישירה לאמסטרדם וחזרה למאה ה-21.
*Wognum-Nibbixwoud
**MS Friesland