ולנטיין דיי,
 
לונג סטורי שורט,
יום האהבה העברי מצוין ב- ט"ו באב.
יום האהבה הנוצרי, אבל לא ממש חג באופן רשמי, מצוין ב-14 פברואר.
הישראלים, שאוהבים לחגוג, אימצו את היום/חג הזה וחוגגים את האהבה פעמיים בשנה!
 
והנה סיפור המעשה,
בדיוק כמו שהמורים צעקו עלינו בתיכון "זה חג של נוצרים", אז במקרה הזה הם די צדקו, אולי בשאר המקרים לא…
 
האמת שהחג הזה די אפוף מיסתורין בהקשר של מי, מתי ולמה וכל המידע שאנחנו מביאים פה מבוסס מסורות, אגדות ושמועות. 
 
לפי חלק מהכתבים, יום זה הינו יום ציון לזכר שלושה קדושים בשם ולנטינוס.
בעת החדשה החג נקבע סביב דמותו של איש אחד, וגם סביבו היו כמה וכמה אגדות, בחרנו להביא את האגדה שלדעתנו הכי קרובה לאמת, אולי הכי קרובה לאהבה…
 
בתקופת הקיסר קלאודיוס השני נאסר, בצורה לא רשמית, על חיילים להנשא. המחשבה היתה שנישואים לא מייטיבים עם החיילים, וכדי לשמור על צבא חזק ומסור לתפקידו, כדאי לא להשאיר מאחור נשים או ילדים. ולנטינוס הוא זה העביר לחיילים לבבות עשויים מקלף להזכיר להם את אהבת האל ויכול להיות שזהו המקור לשימוש בלבבות בולנטיין. בנוסף, מספרים שוולנטינוס ענד טבעת אחלמה סגולה (טבעת שבאופן מסורתי עונדים בישופים) עם דמותו של קופידון, שמסמל את האהבה. החיילים זיהו את הסמלים, וביקשו מולנטינוס שהוא יהיה זה שישיא אותם (בהמשך אבן זו נחשבה לאבן מושכת אהבה…). ולנטינוס בעצמו נפגע מחיצו של קופידון, וכשישב בכלא על כך שהשיא את החיילים, הוא התיידד עם בת הסוהר ששמר עליו, ושלח לה מכתבים עליהם חתם "ולנטינוס שלך". לפי המקורות, בת הסוהר היתה עיוורת והוא זה שריפא אותה, ובעקבות הריפוי היא ומשפחתה הוטבלו לנצרות.
 
במשך השנים נעשה ולנטינוס לפטרון האוהבים. ואם כבר צללנו היסטורית, חשוב לציין שבשנת 1969 בוטל מעמדו כקדוש על-ידי הכנסיה הקתולית בשל היעדר הראיות ההיסטוריות לקיומו (היתה איזשהי מגמה כללית של ביטול קדושים שעצם קיומם הוטל בספק…) 
 
ואם נחזור לעסוק באהבה ולא בביטול קדושים, חשוב לציין שלא מדובר רק באהבה רומנטית בין בני-זוג, אלא יום חג האהבה באופן כללי.
המנהג בתקופה מוקדמת היה שליחת כרטיסי ברכה, פרחים, שוקולדים ומתנות אחרות. כיום, כמו בכל דבר, השמיים הם הגבול – ארוחת ערב יוקרתית, סופ"ש זוגי ומפנק ואם רוצים להשקיע – עושים את הכל באמסטרדם!
 
יש המון מסורות ביום זה, מסורות שונות במדינות שונות, אנחנו בוחרים לפזר אהבה לאיפה שרק ניתן ולזכור שיום האהבה מסמל גם את תחילת האביב…

ועכשיו לחלק העסיסי יותר של הפוסט, מה אפשר לעשות לאהובים שלנו באמסטרדם והאזור? הנה כמה הצעות שאנחנו חושבים שירימו לכם…

ארוחת ערב ב- Vuurtoreneiland

פיסת טבע ייחודית – אי מגדלור! נוף מקסים, חיות תועות, צמחיה נדירה, מבצר נטוש – כל אלה הופכים את הסטינג האורבני לרומנטי במיוחד, תוסיפו את העובדה שניתן להגיע לאי עם סירה בלבד ובכלל…

בחודשי האביב והקיץ ניתן לאכול במסעדת הקיץ – חממת זכוכית שקופה ובחורף מדליקים אש ומחלקים שמיכות. התפריט מקורי ומשתנה בהתאם למוצרים המקומיים והכל מוכן באש הפתוחה – אכילה עם אופי וסיפור מיוחד באמת. אין מדובר בארוחת ערב רגילה, אלא בהרפתקה מושלמת. הסירה יוצאת ממלון Lloyd Hotel, משם מפליגים עם ה IJveer XIII ההיסטורי על פני IJ ל- Vuurtoreneiland.

השייט, ארוחת הערב וכל הרומנטיקה לוקחת בערך 5 שעות, אז בהחלט מדובר בחוויה ייחודית. פרטים נוספים והזמנות ניתן למצוא באתר הבית פה.

והנה כמה בתי-קפה/מסעדות שבהחלט מומלצים לאווירה רומנטית ונעימה – מחולק עפ"י השכונות
Haarlem Buurt
NDSM
מרכז העיר
http://the-duchess.com/ בערך לא זול, אבל ההגדרה לשלמות
http://www.belhamel.nl/index.php מקסים, מקסים, אחלה אוכל, עיצוב מושלם, צוות נעים מאד
https://www.momo-amsterdam.com/ אוכל מושלם
caferestaurantvankerkwijk
De Pijp
http://ctaste.nl/ – אוכלים בחושך…
https://www.nazka.nu/
http://www.cafecaron.nl/menu
Jordaan
https://cafedeklepel.nl/?lang=en – שילוב משובח של יין ואוכל, אבל באמת רומנטי
https://www.linvite.nl/?lang=en מסעדה צרפתית
West
East

תצפית

אם אתם בעיר בחודשי הקיץ, אנחנו ממליצים לעלות למגדל אדאם, להתרשם מנוף של 360 מעלות!
אם אתם בחורף וקר, אפשר לעשות את אותו הדבר בקומה אחת מתחת במסעדת מאדאם. תבואו פעמיים, בצהרים ובערב, חוויה שונה לגמרי. בצהריים כדאי לאכול משהו יאמי יאמי, ובערב הבר נפתח!

אפשר גם לעשות את אותו הדבר במרפסת של בית מלון הילטון דאבל טרי בתחנה המרכזית. נוף מקסים ואחלה קוקטיילים.
ועוד כל מיני
  • סרט בבית קולנוע שווה מיוחד –   Pathé Tuskinski – מה כל-כך שווה בו? ובכן, הוא נבחר לאחד מבתי הקולנוע היפים בעולם (!), אז כן, תזיזו את עצמכם לשם, יש מלא סרטים באנגלית.
  • תבקרו פה –

https://www.denieuweanita.nl/ כל יום משו חדש באג'נדה ובכלל וויב טוב, משו קצת אלטרנטיבי ומחוץ לרדאר שאתם מכירים. וגם פה, אחלה קוקטיילים.

  • צעצועים. אבל של מבוגרים. ביקור זוגי בשלל חנויות הסקס שפזורות בעיר.
  • באמסטרדם יש למעלה מ-40 מסעדות מישלן, כדאי לבקר לפחות באחת. המסעדות בדרך-כלל נמצאות בבתי המלון היוקרתיים בעיר (אינטרקונטיננטל אמסטל, אקורה, דה-לה-רופ ועוד).
  • ביקור באמסטרדם בוס. יער אמסטרדם הוא יער קסום, עם המון אופציות לפעילויות זוגיות (קייאקים, סירה, אופני טאנדם, ביקור בחוות חיות, סתם פיקניק על הדשא, טיול ביער וחיפוש סנאים). אפשר לעשות את אותו הדבר בכל פארק אחר…
  • יום סאונה/מסג'ים/טיפולים וכו' – https://saunadeco.nl/
והעיקר – שתמיד נאהב!